ThinkCentre neo 55q Gen 6 - Ryzen 5 220 - 16GB Ram - 512GB SSD - Win11 Pro
ITCurry #: M852XP99 | Article #: 13GN001HND-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
ROBUST AI-BASED DESKTOP
Tiny PC, Mighty Performance
The Lenovo ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny runs on AMD Ryzen™ 7 AI 200 Series processors, offering a reliable performance for computing. It offers entry-level AI experiences for workload optimization and peak efficiency. Compact, versatile, and powerful, it fits into any workspace, making it an ideal choice for modern business needs.
AI-DRIVEN EFFICIENCY
Your Productivity Partner in Every Space
The ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny is equipped with AI capabilities to streamline your daily tasks. Its smart features include document automation for scanning and summarizing, as well as efficient email management and scheduling. Built with advanced security and swift responsiveness, this PC ensures fast multitasking and amplified productivity.
SECURITY YOU CAN COUNT ON
Your Data, Protected at Every Level
Empower your business with ThinkShield’s hardware and software security solutions. Discrete Trusted Platform Module (dTPM) offers data encryption while the AMD Pluton solution enhances data integrity. Plus, ThinkCentre Customization provides end-to-end protection and remote manageability, safeguarding your data and ensuring secure accessibility.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Specifications may vary depending upon region / model.
| Processor | |
| Processorfabrikant | AMD |
| Processorfamilie | AMD RyzenT 5 |
| Processorgeneratie | AMD Ryzen 200 Series |
| Processormodel | 220 |
| Aantal processorkernen | 6 |
| Processor aantal threads | 12 |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4,9 GHz |
| Frequentie van processor | 3,2 GHz |
| Ge‹nstalleerde processorcache | 6 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 16 GB |
| Maximum intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenlayout | 1 x 16 GB |
| Geheugenslots | 2x SO-DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugen kanaal | Dubbelkanaals |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 512 GB |
| Opslagmedia | SSD |
| Soort optische drive | Nee |
| Aantal storage drives ge‹nstalleerd | 1 |
| Totale capaciteit SSD's | 512 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 1 |
| SSD capaciteit | 512 GB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-vormfactor | M.2 |
| M.2 SSD-grootte | 2280 (22 x 80 mm) |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Nee |
| Grafisch | |
| Aparte grafische adapter | Nee |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Discreet grafische adapter model | Niet beschikbaar |
| Interne-GPU-fabrikant | AMD |
| Familie ingebouwde grafische adapter | AMD Radeon |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon 740M |
| Prestatie | |
| Chipset moederbord | AMD SoC |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Wachtwoordbeveiliging | Ja |
| Password bescherming | HDD, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Type product | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Wifi | Ja |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Fabrikant van de WLAN-controller | Realtek |
| WLAN-controller-model | Realtek RTL8852BE |
| Soort antenne | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.3 |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal USB 2.0-poorten | 3 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type A | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type C | 1 |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort versie | 1.4a |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| HDMI versie | 2.1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| Energie | |
| Netvoeding | 90 W |
| Design | |
| Type behuizing | Mini PC |
| Kleurnaam | Raven black |
| Volume | 1 l |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Kleur van het product | Zwart |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Windows 11 Pro |
| Beeldscherm | |
| Inclusief monitor | Nee |
| Audio | |
| Audiochip | Realtek ALC256 |
| Audiosysteem | High Definition Audio |
| Aantal luidsprekers | 1 |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 35 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 60 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 20 - 80 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Hoogte, in bedrijf | 0 - 3048 m |
| Hoogte bij opslag | 0 - 12192 m |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 179 mm |
| Diepte | 182,9 mm |
| Hoogte | 36,5 mm |
| Gewicht | 890 g |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief muis | Nee |
| Toetsenbord inbegrepen | Nee |
| Certificaten | |
| Certificering | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 3/7 GREENGUARD RoHS / WEEE / REACH |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |