ThinkCentre M70q Gen 6 - Core Ultra 7 265T - 16GB RAM - 512GB SSD - Win11 Pro - 3Y Onsite - Azerty Belgian
ITCurry #: M852XN50 | Article #: 13A4000RMB-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
ENSURED PRODUCTIVITY FOR PROFESSIONALS
AI-Assisted Performance
Supercharge your workflow with the ThinkCentre M70q Gen 6 Tiny PC. Powered by Intel® Core™ Ultra processors, it features Intel vPro® for security and IT manageability. Lenovo AI Now drives AI acceleration, while the AI Turbo Engine allocates workloads between CPU, GPU, and NPU for peak performance. Plus, WiFi 7 ensures blazing-fast connectivity.
BIG POWER & FLEXIBILITY
Multitask Like a Pro
Enjoy unmatched productivity with faster USB speeds and multiple ports. Connect the ThinkCentre M70q Tiny PC to up to four displays to power through tasks with vast memory and expandable storage. With an optional USB-C® (Thunderbolt™ 4) port and Neural Processing Unit (NPU), enhance hybrid and digital workplace expansion for a broadened ecosystem.
ALL-AROUND SAFETY IN PLACE
Robust Security & Manageability
This secured-core PC (L3) features ThinkShield security, encompassing hardware and software solutions. Get additional safeguards with a self-healing BIOS, dTPM chip, Kensington Security Slot™, and Smart USB Protection. Choose Intel vPro® security for advanced threat protection while securing your data and business with ThinkCentre Customization.
DURABILITY YOU CAN RELY ON
Intentional Engineering to Boost Efficiency
This PC uses the US Department of Defense MIL-STD-810H for a balance of reliability and durability. With TüV anti-dust, low surface, and shock-resistance certifications, it stands strong in tough environments, while ensuring safety through IEC Electrical Safety and Electromagnetic certifications, offering first-class manageability for any workspace.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Specifications may vary depending upon region / model.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel Core Ultra 7 |
| Processorgeneratie | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processormodel | 265T |
| Aantal processorkernen | 20 |
| Processor aantal threads | 20 |
| Maximale turbofrequentie van processor | 5,3 GHz |
| Prestatiekernen | 8 |
| Effici‰nte kernen | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5,2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4,6 GHz |
| Prestatie-kernbasisfrequentie | 1,5 GHz |
| Effici‰nte kernbasisfrequentie | 1,2 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor basisvermogen | 35 W |
| Maximaal turbovermogen | 112 W |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity-ondersteuning | Ja |
| Ondersteuning voor Windows Studio-effecten | Ja |
| AI-softwareframeworks ondersteund door NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Totale processorprestaties tot | 33 TOPs |
| NPU-prestaties tot | 13 TOPs |
| GPU-prestaties tot | 8 TOPs |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 16 GB |
| Maximum intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenlayout | 1 x 16 GB |
| Geheugenslots | 2x SO-DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugen kanaal | Dubbelkanaals |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 512 GB |
| Opslagmedia | SSD |
| Soort optische drive | Nee |
| Aantal storage drives ge‹nstalleerd | 1 |
| Totale capaciteit SSD's | 512 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 1 |
| SSD capaciteit | 512 GB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-vormfactor | M.2 |
| M.2 SSD-grootte | 2280 (22 x 80 mm) |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Nee |
| Grafisch | |
| Aparte grafische adapter | Nee |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Discreet grafische adapter model | Niet beschikbaar |
| Interne-GPU-fabrikant | Intel |
| Familie ingebouwde grafische adapter | Intel Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel Graphics |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 100,1000 Mbit/s |
| Bekabelingstechnologie | 10/100/1000Base-T(X) |
| LAN controller | Intel© I219-LM |
| Wifi | Ja |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Fabrikant van de WLAN-controller | Intel |
| WLAN-controller-model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Soort antenne | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.3 |
| Wake-on-LAN | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type A | 4 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type C | 1 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Ja |
| DVI-poort | Ja |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| HDMI versie | 2.1 |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort versie | 1.4a |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 1 |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| Design | |
| Type behuizing | Mini PC |
| Kleurnaam | Raven black |
| Volume | 1 l |
| Ondersteuning voor plaatsing | Horizontaal/Verticaal |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Kleur van het product | Zwart |
| Prestatie | |
| Chipset moederbord | Intel Q870 |
| Audiochip | Realtek ALC233VB |
| Audiosysteem | High Definition Audio |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Aantal luidsprekers | 1 |
| Wachtwoordbeveiliging | Ja |
| Password bescherming | BIOS, HDD, Inschakelen, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Type product | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Architectuur besturingssysteem | 64-bit |
| Taal besturingssysteem | Duits, Nederlands, Engels, Frans, Italiaans |
| Inclusief besturingssysteem | Windows 11 Pro |
| Energie | |
| Netvoeding | 135 W |
| Voeding, voltage ingang | 100 - 240 V |
| Ingangsfrequentie voeding | 50/60 Hz |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 35 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 60 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 20 - 80 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Hoogte, in bedrijf | 0 - 3048 m |
| Hoogte bij opslag | 0 - 12192 m |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | RoHS |
| Certificering | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR, TCO |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 179 mm |
| Diepte | 182,9 mm |
| Hoogte | 36,5 mm |
| Gewicht | 1,18 kg |
| Verpakking | |
| Breedte verpakking | 250 mm |
| Diepte verpakking | 490 mm |
| Hoogte verpakking | 128 mm |
| Gewicht verpakking | 3,2 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief muis | Ja |
| Muisconnectiviteit | Bedraad |
| Toetsenbord inbegrepen | Ja |
| Toetsenbordconnectiviteit | Bedraad |
| Beeldscherm | |
| Inclusief monitor | Nee |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |