ThinkCentre neo 50q QC - Snapdragon X X1-26-100 - 16GB Ram - 512GB SSD - Win11 Pro - Azerty Belgian
ITCurry #: M852XQ69 | Article #: 13C8002QMB-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
TINY DESKTOP, TITAN PERFORMANCE
Everyday Tasks are Faster & Smarter
Meet the world’s first commercial desktop AI PC powered by Snapdragon® X Series — Lenovo ThinkCentre Neo 50q (Snapdragon) Tiny. Paired with Hexagon™ neural processing unit (NPU), it delivers superior AI performance for real-time workload optimization and robust computing. Raise your business productivity with supreme processing power in a compact build.
CUTTING COSTS, NOT CORNERS
Efficiency Redefined: Power Meets Savings
Engineered to deliver groundbreaking performance with the ultra-efficient Snapdragon® X Series processor, this powerhouse minimizes operational costs with low-power consumption ability. Moreover, it features a cost-saving design — empowering forward-thinking enterprises to enhance productivity and foster innovation.
MULTI-DEVICE SUPPORT
Enhanced Collaboration with Versatile Connectivity
A wealth of ports lets ThinkCentre Neo 50q (Snapdragon) Tiny seamlessly sync with a multitude of devices. Enjoy quick charging and high-speed data transfer with USB-C® and USB-A ports, streamlining your workspace. Multitask smoothly with optional expansion card slots (DisplayPort, Video Graphics Array, etc.) to accommodate your growing business needs.
MAXIMUM PRODUCTIVITY IN MINIMAL SPACE
Perfect for Space-Constrained Environments
The ThinkCentre Neo 50q (Snapdragon) Tiny redefines flexibility with its ultra-compact 1-litre chassis, making it an ideal choice for modern workspaces. It’s convenient positioning allows direct mounting onto the back of compatible monitors, enhancing workspace efficiency. This desktop maintains performance while complementing any office aesthetic.
ROBUST SECURITY INSIDE & OUT
Ultimate Security for Your Business Operations
Rest assured with round-the-clock security of ThinkShield that delivers hardware and software solutions, including Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0 for encryption. Defend against unauthorized access with BIOS-based Computrace while Kensington Security Slot™ helps deter theft and tampering.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Specifications may vary depending upon region / model.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Qualcomm |
| Processorfamilie | Snapdragon |
| Processorgeneratie | Snapdragon X |
| Processormodel | X1-26-100 |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | |
| Copilot+ PC | Ja |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU-prestaties tot | 45 TOPs |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 16 GB |
| Maximum intern geheugen | 16 GB |
| Intern geheugentype | LPDDR5x-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 8448 MHz |
| Geheugen kanaal | Dubbelkanaals |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 512 GB |
| Opslagmedia | SSD |
| Soort optische drive | Nee |
| Totale capaciteit SSD's | 512 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 1 |
| SSD capaciteit | 512 GB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-vormfactor | M.2 |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Nee |
| Grafisch | |
| Aparte grafische adapter | Nee |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Discreet grafische adapter model | Niet beschikbaar |
| Interne-GPU-fabrikant | Qualcomm |
| Familie ingebouwde grafische adapter | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics adapter model | Qualcomm Adreno GPU |
| Prestatie | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Wachtwoordbeveiliging | Ja |
| Password bescherming | HDD, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Type product | Mini PC |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 100,1000 Mbit/s |
| Wifi | Ja |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Fabrikant van de WLAN-controller | Qualcomm |
| Soort antenne | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.3 |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal USB 2.0-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type A | 3 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type C | 1 |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort versie | 1.4a |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| HDMI versie | 2.1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 1 |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| Energie | |
| Netvoeding | 65 W |
| Design | |
| Type behuizing | Mini PC |
| Kleurnaam | Eclipse Black |
| Volume | 1 l |
| Ondersteuning voor plaatsing | Horizontaal/Verticaal |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Kleur van het product | Zwart |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Windows 11 Pro |
| Beeldscherm | |
| Inclusief monitor | Nee |
| Audio | |
| Audiosysteem | High Definition Audio |
| Aantal luidsprekers | 1 |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 35 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 60 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 20 - 80 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Hoogte, in bedrijf | 0 - 3048 m |
| Hoogte bij opslag | 0 - 12192 m |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 179 mm |
| Diepte | 182,9 mm |
| Hoogte | 34,5 mm |
| Gewicht | 1,13 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief muis | Ja |
| Muisconnectiviteit | Bedraad |
| Toetsenbord inbegrepen | Ja |
| Certificaten | |
| Certificering | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered GREENGUARD RoHS compliant TCO Certified 10.0 VOC Report |
| Toetsenbord | |
| Toetsenbordconnectiviteit | Bedraad |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |