Gaming Monitor - Mag 256f E20 - 24in - 1920 X 1080 Fhd - Flat IPS - Black
ITCurry #: 8632C053 | Article #: MAG 256F E20-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Experience immersive gaming with the MAG 256F E20 gaming monitor. It features a 1920 x 1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 256F E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.
| Display | |
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | Rapid IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/mý |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178ø |
| Viewing angle, vertical | 178ø |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2832 mm |
| Horizontal scan range | 52.8 - 220 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 54.4 cm |
| Viewable size, vertical | 30.3 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 78% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Adobe RGB coverage | 83% |
| DCI-P3 coverage | 78% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20ø |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2.5 A |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 557.1 mm |
| Depth (with stand) | 206 mm |
| Height (with stand) | 423.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.25 kg |
| Width (without stand) | 557.1 mm |
| Depth (without stand) | 64.4 mm |
| Height (without stand) | 326.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.75 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |