Gaming Monitor - Mag Mag 245c X24 - 24in - 1920 X 1080 Fhd - Curved 1500r - Black
ITCurry #: 8632C047 | Article #: MAG 245C X24-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Experience immersive gaming with the MAG 245C X24 gaming monitor. It features a 1920 x 1080 (FHD) panel, a 240Hz refresh rate, and a rapid 1ms MPRT response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 245C X24 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Display | |
| Display diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/mý |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178ø |
| Viewing angle, vertical | 178ø |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.27156 x 0.27156 mm |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.1 cm |
| Viewable size, vertical | 29.3 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 75% |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| Adobe RGB coverage | 80% |
| DCI-P3 coverage | 75% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20ø |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.8 mm |
| Depth (with stand) | 220.1 mm |
| Height (with stand) | 416 mm |
| Weight (with stand) | 3.2 kg |
| Width (without stand) | 539.8 mm |
| Depth (without stand) | 81.2 mm |
| Height (without stand) | 321.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 411 mm |
| Package weight | 5.02 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, Power |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |