Desktop Monitor - Mag 276cf E20 - 27in - 1920 X 1080 Fhd - Curved 1500r - Black
ITCurry #: 8632C046 | Article #: MAG 276CF E20-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Experience immersive gaming with the MAG 276CF E20 gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms(GtG) response time. The monitor is HDR-ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 276CF E20 Curved Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MAG msi arsenal gaming
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Readers’ Choice Gaming Brand Winner
Rated the best for overall satisfaction, likelihood to recommend, and gaming performance, MSI is your go-to for the best gaming desktop and monitor experience.
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | Rapid VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/mý |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178ø |
| Viewing angle, vertical | 178ø |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Horizontal scan range | 53 - 221 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 76% |
| sRGB coverage (typical) | 98% |
| Adobe RGB coverage | 81% |
| DCI-P3 coverage | 76% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20ø |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 249.8 mm |
| Height (with stand) | 451.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Depth (without stand) | 90.4 mm |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Package type | Box |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |