5-Port Charging Station 120W (EU Plug) - Compatible with ENERGIA MOBILE Dongle
ITCurry #: P6023197 | Article #: 020010-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The Energia Dock charging station is designed to meet the needs of professional environments where multiple devices must be charged simultaneously and centrally. It offers 5 magnetic slots compatible with all terminals equipped with the Energia POGO dongle.
Equipped with 120W Power Delivery technology and Intelligent Power Allocation (IPA), it dynamically adjusts the power delivered to each port to optimize charging speed without overloading the system. Compatible with Quick Charge, it guarantees maximum performance even under intensive use.
The station comes with 5 USB-C cables of 30 cm and is available with EU, UK, or US plugs for international compatibility. Its ultra-resistant PVC structure and removable POGO receivers make it a solution that is robust, durable, and easy to maintain.
Perfectly suited for the healthcare, security, industry, and logistics sectors, this station is a key investment to centralize, organize, and secure the charging of mobile equipment.
Works with mobile devices equipped with the Magnetic POGO Pin USB-C dongle receiver - ref. 020006 (not included).
| Prestatie | |
| Lader compatibiliteit | HDD, Mobiele computer, Smartphone |
| Type stroombron | AC, USB |
| Aantal USB-Type-C-poorten | 6 |
| Draadloos opladen | Ja |
| Snel opladen | Ja |
| Snelle oplaadtechnologie | GaN, Power Delivery, Quick Charge |
| Type oplader | Binnen |
| Aantal gelijktijdig verbonden apparaten (max) | 5 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| USB Power Delivery tot max. | 120 W |
| Compatibiliteit | Energia POGO |
| Design | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Materiaal behuizing | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Galliumnitride (GaN) transistors | Ja |
| Energie | |
| Type stekker | Type C |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 450 mm |
| Hoogte | 130 mm |
| Gewicht | 1,35 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Meegeleverde kabels | AC, USB Type-C |
| Logistieke gegevens | |
| Land van herkomst | Frankrijk |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |