Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
7.26
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
To make your professional and personal travel easier and to improve usability, MOBILIS® has designed a universal 20W car charger.
This charger recharges your smartphone or tablet while you are driving. Equipped with one USB-C port, it connects directly to your 12V car’s cigarette lighter. The main benefit is that you’ll never have to worry about battery life when you travel. You’ll never be without your MOBILIS® car charger.
| Performance | |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Fast charging | Yes |
| Charger type | Auto |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Maximum power | 20 W |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 12 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}