Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
6.00
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
This USB-C charger perfectly combines power and portability for everyday use. With 20W output, it quickly charges your smartphones, tablets, and other compatible devices, while Power Delivery (PD) and PPS technology ensure the charging is optimized and safe.
Thanks to its GaN (Gallium Nitride) design, it is smaller, lighter, and more energy-efficient than a traditional charger, without compromising performance. Weighing just 34 g and measuring only 82 × 37 × 15 mm, it easily fits in a pocket or bag, making it ideal for travel.
Plus, it’s compatible with all European outlets (types C/E/F), making it a practical and versatile companion at home or on the go.
| Performance | |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | No |
| Fast charging | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Design | |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 37 mm |
| Depth | 82 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 34 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}