Car charger 95W 2 USB-C / 1 USB-A for smartphones and tablets
ITCurry #: P6023192 | Article #: 020018Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
24.06
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
To make your business or personal travel easier and more comfortable, MOBILIS® has designed the universal car charger for you.
This 95W charger allows you to charge your smartphone and tablet simultaneously while driving. With its compact design, it has two USB-C ports (65W and 30W) and one USB-A port (18W) and plugs directly into your vehicle's cigarette lighter socket. This means you no longer have to worry about battery problems when you are on the move.
| Performance | |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Charger type | Auto |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Maximum power | 95 W |
| Port 1 output power | 18 W |
| Port 2 output power | 65 W |
| Port 3 output power | 30 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 36 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}