DisplayPort 2.1 Cable 8k 60hz Vesa Certified/dp 2.1/dp54/uhbr1
ITCurry #: 7564C651 | Article #: DP21V-50C-DP54-CABLE-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Unlock UHBR13.5 Bandwidth for Next-Gen Resolutions, High Refresh Rates, and Uncompressed 8K 60Hz video
Connect an 8K/4K UHD DisplayPort monitor to a host computer or MST hub, using this VESA-Certified DisplayPort 2.1 DP54 Cable. This cable facilitates high bandwidth video and multi-channel audio and is ideal for 8K workstations, high performance GPUs, and dedicated AV applications including media production and content creation.
Seamless Compatibility
For seamless operation between DisplayPort-enabled devices, the DisplayPort 2.1 Cable is VESA Certified for guaranteed DP 2.1 and backward compatibility (DP 2.0/1.4/1.2). It supports G-Sync and FreeSync, enhancing Variable Refresh Rate (VRR) performance for optimal picture quality between high-capacity GPUs and supported displays.
Durable Design
This DisplayPort cable features a flexible TPE outer jacket that is tested to withstand 600 bending cycles at -/+60 degrees, and routes easily around corners and desk edges. Robust strain reliefs enable convenient positioning of the cable, and latching nickel-plated DP connectors attach securely to prevent accidental disconnection. The connectors are rated to operate beyond 10,000 insertions.
Supported DisplayPort 2.1 Features:
This DP54 DisplayPort cable supports the following DP 2.1 features:
• UHBR13.5 supports high refresh rates including uncompressed 5K 120Hz and 4K 144Hz
• DSC-compressed video up to 16K 30Hz / 10K 60Hz / 4K 240Hz 4:4:4 8-bit
• Uncompressed video resolutions up to 10K 30Hz / 8K 60Hz / 4K 144Hz 4:4:4 8-bit
• High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 for a secure connection between source and display
• High Dynamic Range 10 (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Display Stream Compression (DSC) 1.2a for maximum resolution output
• Multi-Stream Transport (MST) for daisy-chaining multiple monitors
• 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• Backward compatible with previous DP versions
This DP 2.1 Cable is constructed with braided aluminum mylar shielding to minimize EMI for clear, consistent audio/video output and long-term reliable performance.
| Kenmerken | |
| Connector 1 vormfactor | Recht |
| Connector 2 vormfactor | Recht |
| Contact geleider materiaal | Nikkel |
| DisplayPort versie | 2.1 |
| Maximum resolutie | 15360 x 8640 Pixels |
| Ondersteunde grafische resoluties | 10240 x 4320, 7680 x 4320, 5120 x 2880, 4096 x 2160, 15360 x 8640 |
| Maximale refresh snelheid | 240 Hz |
| HDCP | Ja |
| HDCP versie | 2.3 |
| Display Stream Compression (DSC) | Ja |
| Display Stream Compression (DSC) versie | 1.2a |
| Snoerlengte | 0,5 m |
| Aansluiting 1 | DisplayPort |
| Aansluiting 2 | DisplayPort |
| Aansluiting 1 type | Mannelijk |
| Aansluiting 2 type | Mannelijk |
| Kleur van het product | Zwart |
| Kabelafscherming | Aluminium mylar-folie |
| Materiaal buitenmantel | Thermoplastische elastomeer (TPE) |
| Materiaal connectorbehuizing | Acrylonitrielbutadieenstyreen (ABS) |
| HDR-ondersteuning | Ja |
| Overdrachtssnelheid | 54 Gbit/s |
| Kleurensampling | 4:4:4 |
| Soort kabel | Ronde kabel |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -20 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 85 procent |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | RoHS |
| Gewicht en omvang | |
| Diameter van de kabel | 7 mm |
| Gewicht | 48 g |
| Verpakking | |
| Breedte verpakking | 142 mm |
| Diepte verpakking | 170 mm |
| Hoogte verpakking | 30 mm |
| Gewicht verpakking | 121 g |
| Inhoud van de verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Logistieke gegevens | |
| (Buitenste) hoofdverpakking breedte | 450 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking lengte | 320 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking hoogte | 200 mm |
| Hoeveelheid per (buitenste) hoofdverpakking | 30 stuk(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |