ProLiant Compute DL340 Gen12 - 1p 6515P - 1x64GB-R - 8SFF MR416i-o - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ATK2 | Article #: P87741-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Do you need a 2U single-socket server that highlights reduced power consumption and better thermals for your data and storage-centric workloads that need more PCIe lanes? The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 is a 2U 1P server that offers three CTO chassis that support SFF, LFF, and GPU configurations. The 3-box modular front design enhances the configuration flexibility. Due to the configuration flexibility and the energy efficiency (reduced power consumption due to better thermals within a 2U chassis), the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is ideal for customers that have a requirement for Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a Service (PaaS), and Software-as-a-Service (SaaS) workloads. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores, increased memory capability (up to 4 TB), and high-speed PCIe Gen5, the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is a great 2U single-socket performance solution driving better datacenter efficiency.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6 processors; Up to 144 cores per socket. Increased memory bandwidth to 6400 MT/s, up to 4 TB DDR5 memory capacity.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Processormodel | 6515P |
| Frequentie van processor | 2,3 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,8 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 72 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 16x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 64 GB |
| Maximum intern geheugen | 4 TB |
| Opslagmedia | |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u v2 480GB NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Nee |
| On-board graphics adapter model | Niet beschikbaar |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal beheerpoorten | 1 stuk(s) |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Type koeling | Actief |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 639,5 mm |
| Diepte | 448 mm |
| Hoogte | 87,5 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 6x Performance Fans |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |