Networking Comware Data Center Switch 24-port 100/200G QSFP56 8-port 400G QSFP-DD 5960
ITCurry #: 1171ATQ4 | Article #: R9Y12A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5960 is a high-performance, high-density top-of-rack (ToR) switch designed for enterprise data centers, cloud service providers, and telco environments. With multiple connectivity options including 400G and 100G QSFP28 ports, these switches offer exceptional performance and improved power savings. VXLAN/EVPN and DRNI improve scalability and resiliency, while modern software features enable a dynamic and highly available network. HPE Intelligent Management Center (IMC) support provides centralized configuration, compliance, policy management, monitoring, and troubleshooting. HPE IMC Orchestrator and Analyzer are also supported for data center fabric orchestration and application telemetry.
What is new supporting point:
High-performance, high-density, and backward-compatible switch with varied 400/200/100G connectivity options.
OS Comware v9 offers enhanced software features such as Segment Routing MPLS, SR-V6, PTP/SyncE, egress ACL, egress rate limiting, and others for highly distributed environments.
Dual, redundant, hot-swappable power supplies maintain a dynamic and highly available network.
Supports HPE IMC for a consistent network manageability experience while integrating with HPE IMC Orchestrator and Analyzer for data center fabric orchestration, monitoring, and application telemetry.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 24 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Ja |
| Beveiliging | |
| Authenticatie type | RADIUS |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Kleur van het product | Grijs |
| Luchtstroomrichting | Luchtstroom achter-naar-voor |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 2900 MHz |
| Energie | |
| Energieverbruik opmerking | 830W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Latentie | <1.2us |
| Geheugen en processor | D-1627 @2.9 GHz,16G DDR4, 240G SSD |
| Aansluitingen | 1 I/O module slot Supports a max of 32 400G QSFP-DD ports and 2 SFP+ ports |
| Prestatiebeheer | IMC; CLI; out-of-band management; SNMP Manager; Telnet; FTP. Notes: The customer must install a minimum of one power supply, as the device does not come with one. The customer must install 6 fan kits, as the device does not come with one. |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |