Aruba Networking CX 6300M 48p SR10 1G/2.5G/5G/10G PTP/AVB Class8 PoE and 4p 100G MACsec Switch
ITCurry #: 1171AMV6 | Article #: S0E91A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking CX 6300 Switch Series is a modern, flexible, and intelligent family of stackable switches ideal for access, aggregation, and data center top-of-rack (ToR). Featuring a cloud-native design and fully programmable operating system (OS). The CX 6300 delivers advanced monitoring and troubleshooting with capabilities like a real-time network analytics engine, HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software and flexible deployment options to implement and validate network configurations. A powerful Gen7 ASIC architecture delivers fast, non-blocking performance for AI, Wi-Fi 7, and Internet of Things (IoT) requirements. HPE Aruba Networking Virtual Stacking Framework (VSF) allows for stacking of up to 10 switches, providing scale and simplified management. This flexible series has built-in high-speed uplinks and supports high-density IEEE 802.3bt high-power PoE with HPE Smart Rate multi-gigabit Ethernet.
What is new supporting point:
Three stackable Layer 2-only CX 6300L switches with HPE Smart Rate multi-gigabit and MACsec 256 encryption are available for high performance access deployments
Powerful 7th Gen ASIC architecture provides the CX 6300 series with 880 to 1760 Gbps system switching capacity, 660 to 1310 Mpps of system throughput and up to 200 to 400 Gbps stacking bandwidth
High availability with choice between 2 to 10-member Virtual Switching Framework (VSF) stacking for scale, or 2-member Virtual Switching Extension (VSX) cluster for active-active redundancy
Options include 24 to 48-port of HPE Smart Rate multi-gigabit (1/2.5/5/10GbE) and 1GbE fiber, supporting up to 90W 802.11bt PoE, all with telemetry and automation via the CX Network Analytics Engine
Manage through single point of control with HPE Aruba Networking Central across wired, wireless, and WAN. Dynamic segmentation enables enhanced security and simple access for users and IoT
The HPE Aruba Networking CX 6300 Switch Series is a family of stackable Layer 3 switches with BGP, EVPN, VXLAN, VRF, OSPF routing, robust quality of service (QoS), MACsec 256, PTP, AVB and LRM [1]
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 45 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Aantal USB-Type-C-poorten | 1 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Aantal QSFP28-poorten | 4 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G support | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 1760 Gbit/s |
| Throughput | 1310 Mpps |
| Packet buffergeheugen | 32 MB |
| Protocollen | |
| Routing protocols | BGP, OSPF |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Ja |
| Kleur van het product | Zwart |
| Prestatie | |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1800 MHz |
| Type geheugen | DDR4-SDRAM |
| Intern geheugen | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Energie | |
| Stroombron | Power over Ethernet (PoE) |
| Vermogenstoevoer inclusief | Nee |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| Energieverbruik opmerking | With single JL086A PSU: Idle: 207W 100% Traffic Rate: 283W With single JL087A PSU: Idle: 208W 100% Traffic Rate: 282W With single JL670A PSU: Idle: 211W 100% Traffic Rate: 283W |
| Netvoeding voetnoot | 2 field-replaceable, hot-swappable power supply slots 1 minimum power supply required (ordered separately). Supported PSUs JL086A, JL087A, JL670A and JL758A. |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Vermogen per poort Power over Ethernet (PoE) | 90 W |
| Totaal Power over Ethernet (PoE)-budget | 2640 W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1 Gbps: 4.24 æs 10 Gbps: 1.50 æs 25 Gbps: 2.91 æs 50 Gbps: 3.49 æs |
| Geheugen en processor | Quad Core Arm CortexT A72 @ 1.8GHz, 8 GB DDR4, 32 GB eMMC 32 MB Shared Packet Buffer Memory |
| Aansluitingen | 48 x HPE Smart Rate 100 M [5]/1G/2.5G/5G/10G BaseT Class 8 PoE ports supporting up to 90W per port (MACsec) 4 x 10G/25G/40G/100G QSFP/QSFP28 ports (MACsec) Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at and 802.3bt (up to 90W) 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port 1 x RJ-45 console port |
| Prestatiebeheer | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Gewicht (imperiaal) | 6,02 kg (13.3 lbs) |
| Fan | Switch has three fan tray slots and comes with three JL714A fan trays installed. Minimum three fan trays required. Fan trays are field replaceable and hot-swappable. Each fan tray contains two fans. |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 øC |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 44 mm |
| Diepte | 442 mm |
| Hoogte | 44 mm |
| Gewicht | 6,02 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Klasse gevaarlijke goederen | Klasse 8 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |