Projector Ml750i - Dlp Wxga 1280x800 700 LED Bright 20000:1
ITCurry #: M1514141 | Article #: E9PP7ML01EZ1-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Powerful Projection in the Palm of Your Hand
Small in size, huge on performance—the ML750i ultra-portable LED projector is your go-anywhere, do-anything display solution. Weighing less than 1 pound (0.88 lbs) and compact enough to fit in your hand, it’s perfect for travel between home, office, or wherever inspiration strikes. Whether you're gaming, streaming movies, or pitching the next big idea, the ML750i delivers stunning image quality without compromise.
Experience bright, razor-sharp visuals with wide XGA resolution and projection sizes from 50” to 100” for big-screen impact anywhere. With built-in memory, media player, office viewer, and speaker, you can project without a laptop. Just plug in a USB drive or microSD card—or stream straight from your device via HDMI.
Quick setup is a breeze thanks to auto keystone and focus adjustment. Game lag-free with a blazing 16.6ms response time at 1080p60. Personalize your interface and cast wirelessly with Android 9.0 and Creative Cast. Includes 3.5mm audio out, RS232 via mini USB, and FOTA support. Ready when you are.
LED technology
Built with LED technology, this projector uses high-quality individual red, green and blue LEDs to create the projected image. In many situations, the perceived brightness from LED illumination can be twice that of an equivalent lamp-based model. This smart technology also delivers increased efficiency to maintain consistent brightness, superior colour across an extended lifespan.
Auto keystone
Auto keystone automatically adjusts the trapezoid effect to create a perfectly aligned image when a projector is off-axis, or the desired projection surface is not perfectly flat.
*Auto keystone only adjusts the image in the vertical plane.
Native office viewer
Give presentations directly from your projector without the need of a laptop or PC using the built-in office viewer. Simply copy your Word, Excel, PowerPoint, PDF or JPEG files to a USB stick, SD card or microSD (depending on the projector input*) and display them on the big screen.
*See projector specs for a full list on inputs
Built-in media player
Share presentations directly from your projector without the need for an external device such as a laptop or PC using the built-in media player. Simply copy your documents, images and videos to a USB stick / SD card / microSD card (depending on the projector input) and display them on the big screen.
Seamless Wireless Sharing with Display Share
Effortlessly share content using the Display Share App—compatible with Android, iOS, Windows, and macOS—for screen mirroring, casting, and smart remote control without a PC (Wi-Fi dongle required). Ideal for presentations, collaboration, and digital signage applications.
Optoma file manager
Optoma file manager allows users to manage files and folders. Users can also access cloud drives and browse, create, rename, copy, move and delete files.
Control
Featuring a wide range of options you can control and monitor the projector remotely.
• RS232 Optoma projector’s come with an extensive set of RS232 commands making it simple and easy to manage using any control system.
• AMX compatible Dynamic discovery protocol is incorporated into the projector allowing for easy installation with AMX control systems.
• Crestron RoomView Using the compatible RoomView® software you can power on/off, monitor, manage and control up to 250 projectors at the same time from any computer
• Extron IPLink compatible Allows for easy installation with Extron control systems
Integrated speaker
A built-in speaker offers excellent audio support and an easy setup without the need for costly external speakers.
Direct power on
The projector will start up instantly when power is supplied to the unit. This eliminates the need to manually turn on the projector via the remote control or the keypad, ideal for use in rooms with a “master” power switch.
Direct power off
Power off your projector immediately or directly at the mains. This means you don’t have to wait for the projector to cool down before turning it off.
24p
Most movies are shot at 24 frames per second (fps). To preserve the purity of the original image, Optoma projectors can accept high definition sources at 24 fps to display movies exactly as the director intended.
24/7 operation
Optoma projectors have been designed to operate 24 hours a day in standard orientation. Perfect for applications where prolonged periods of use is required. Subject to 24 hour terms and conditions.
24/7 Operation - standard lamp warranty applies. Projector warranty is based on standard business usage hours. For optimum performance Optoma recommends that your projector is turned off or placed in standby mode for 30 minutes every 24 hours to prolonging the life of your lamp.
360 projection
With 360° projection,* images can be displayed in any orientation, giving you the freedom and versatility to install this projector in the desired location.
*For more information please refer to the user manual
Portrait projection
Ideal for digital signage applications you can rotate your projector 90 degrees to project a portrait image.
Vivid HD Resolution for Crisp Visuals
Enjoy bright, sharp images with WXGA resolution (1280x800) and a large projection size ranging from 50” to 100” for immersive viewing at home, work, or on the go.
Enhanced Game Mode ML750i
Game without interruptions thanks to a lightning-fast 16.6ms response time at 1080p60, perfect for competitive and casual gamers alike.
Eco-friendly packaging
Packaging contains up to 97% recyclable materials.
| Projector | |
| Ondersteunde beeldverhoudingen | 4:3, 16:9 |
| Smartphoneprojector | Ja |
| Geschikt voor schermmaten | 431,8 - 2540 mm (17 - 100") |
| Projectie-afstand objectief | 0,55 - 3,23 m |
| Projector helderheid | 450 ANSI lumens |
| Projectietechnologie | DLP |
| Projector native resolution | WXGA (1200x800) |
| Typische contrastverhouding | 20000:1 |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:10 |
| Eenvormigheid | 80 procent |
| Frequentiebereik horizontaal | 15,375 - 91,146 kHz |
| Frequentiebereik verticaal | 24 - 85 Hz |
| 3D verticaal scanbereik | 24 - 120 Hz |
| Keystone correctie, horizontaal | 40ø |
| Keystone correctie, verticaal | 40ø |
| Lichtbron | |
| Type lichtbron | LED |
| Levensduur van de lichtbron | 20000 uur |
| Lenssysteem | |
| Vaste focale lengte | 14,9 mm |
| Zoomcapaciteit | Ja |
| Zoom type | Vast |
| Throw ratio | 1.5:1 |
| Off-set | 100 procent |
| Video | |
| Volledige HD | Ja |
| 3D | Ja |
| Ondersteunde grafische resoluties | 720 x 480, 720 x 576, 960 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Ondersteunde video-modi | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i |
| Poorten & interfaces | |
| HDMI versie | 1.4b |
| Aantal USB 2.0 Type-A-poorten | 1 |
| Hoofdtelefoonuitgangen | 1 |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| Ingang stroom | Ja |
| Opslagmedia | |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Ja |
| Compatibele geheugenkaarten | MicroSD (TransFlash) |
| Kenmerken | |
| Interactief | Nee |
| On Screen Display (OSD) | Ja |
| On Screen Display (OSD)-talen | Tsjechisch, Duits, Nederlands, Engels, Spaans, Frans, Grieks, Hongaars, Indonesisch, Italiaans, Japans, Pools, Portugees, Roemeens, Russisch, Zweeds, Turks |
| Aantal On Screen Display-talen | 12 |
| Geluidsniveau | 32 dB |
| Multimedia | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Gemiddeld vermogen | 2 W |
| Design | |
| Markt positionering | Draagbaar |
| Type product | Projector met normale projectieafstand |
| Kleur van het product | Zwart |
| Plaatsing | Desktop |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Beeldscherm | |
| Ingebouwd display | Nee |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Stroomverbruik (in standby) | 0,5 W |
| Vermogensverbruik (max) | 67 W |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 0 - 85 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 105 mm |
| Diepte | 106 mm |
| Hoogte | 39 mm |
| Gewicht | 425 g |
| Gewicht verpakking | 1,31 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Afstandsbediening inbegrepen | Ja |
| Batterijen inbegrepen | Ja |
| Meegeleverde kabels | USB |
| Gebruikershandleiding | Ja |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Verpakkingsinhoud | Carry bag Universal I/O cable AC power cord Remote control 1x CR2032 Battery Basic user manual 1x RS232 Mini-USB adaptor |
| Logistieke gegevens | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |