ThinkPad X9-15p Gen 1 - 15.3in - Core Ultra X7 358H - 32GB Ram - 1TB - Win11 Pro - Azerty Belgian
ITCurry #: M852XM57 | Article #: 21VV004LMB-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
ON-DEVICE AI FOR SMARTER EXPERIENCE
Boost Productivity With an AI-Fueled Laptop
Powered by the AI-driven Intel® Core™ Ultra Series 3 processor, this Copilot+ X9 15p integrates advanced AI to improve task management, automate routine processes, and personalize insights. It learns your preferences and seamlessly supports everything from creating documents to drafting communications. Stay ahead securely in fast-paced work environments.
PURPOSE-BUILT TO PERFORM
Style Outside, Power Inside
When it comes to subtle eloquence, the ThinkPad X9 15p speaks volumes without saying a word. A sleek metal chassis comprised of 50% recycled aluminum in a Thunder Grey finish adds to the premium build. Yet this powerhouse delivers seriously high performance with Intel® Core™ Ultra Series 3 processors and advanced Intel® Arc™ graphics.
LENOVO AURA EDITION
Imagined with Intel®
Lenovo and Intel® have long joined forces to engineer the best laptops in the industry. Our years of deep collaboration now culminate in bold new software solutions that elevate your day-to-day experience. The best products. The best experiences. Lenovo Aura Edition.
ELIMINATE BATTERY ANXIETY
Big Battery. Compact Charger. All-Day Productivity.
With a large battery as standard, the ThinkPad X9 15p delivers the power needed to keep you productive. Work through meetings, travel, and intensive tasks without reaching for the charger. But when you do need juice, the compact GaN charger is energy efficient and charges up to four times faster than a conventional AC adapter.
ON-DEVICE AI EVEN WORKS OFFLINE
Your Smartest Work Partner Just Got Smarter
Built with on-device AI at its core, the ThinkPad X9 15p Aura Edition laptop combines business intelligence and Copilot+ PC experiences on Windows 11. From optimizing system performance to enabling smarter meetings, insights, and actions, AI works securely and efficiently, even when offline.
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Design | |
| Type product | Laptop |
| Kleur van het product | Grijs |
| Vormfactor | Clamshell |
| Materiaal behuizing | Aluminium |
| Display achterzijde materiaal | Aluminium |
| Beeldscherm | |
| Beeldschermdiagonaal | 38,9 cm (15.3") |
| Resolutie | 2880 x 1800 Pixels |
| Touchscreen | Ja |
| HD type | 2.8K |
| Soort paneel | OLED |
| LED backlight | Ja |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:10 |
| Antireflecterende coating | Ja |
| Maximale helderheid van het scherm (HDR) | 1100 cd/mý |
| Standard Dynamic Range (SDR) helderheid | 500 cd/mý |
| RGB-kleurruimte | DCI-P3 |
| Kleurbereik | 100 procent |
| Maximale refresh snelheid | 120 Hz |
| Typische contrastverhouding | 1000000:1 |
| HDR-ondersteuning | Ja |
| High Dynamic Range (HDR)-technologie | Dolby Vision, DisplayHDR True Black 1000 |
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel Core Ultra X7 |
| Processorgeneratie | Intel Core Ultra (serie 3) |
| Processormodel | 358H |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor aantal threads | 16 |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4,8 GHz |
| Prestatiekernen | 4 |
| Effici‰nte kernen | 8 |
| Cores met laag energieverbruik | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4,8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3,5 GHz |
| Maximale turbosnelheid van cores met laag energieverbruik | 3,3 GHz |
| Prestatie-kernbasisfrequentie | 1,9 GHz |
| Effici‰nte kernbasisfrequentie | 1,5 GHz |
| Basissnelheid van cores met laag energieverbruik | 1500 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor basisvermogen | 25 W |
| Maximaal turbovermogen | 80 W |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | |
| Copilot+ PC | Ja |
| Sparsity-ondersteuning | Ja |
| Ondersteuning voor Windows Studio-effecten | Ja |
| AI-softwareframeworks ondersteund door NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU-prestaties tot | 50 TOPs |
| GPU-prestaties tot | 122 TOPs |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | LPDDR5x-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 9600 MHz |
| Geheugen form factor | On-board |
| Maximum intern geheugen | 32 GB |
| Geheugen kanaal | Dubbelkanaals |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 1 TB |
| Opslagmedia | SSD |
| Totale capaciteit SSD's | 1 TB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 1 |
| SSD capaciteit | 1 TB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-vormfactor | M.2 |
| M.2 SSD-grootte | 2280 (22 x 80 mm) |
| Soort optische drive | Nee |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Ja |
| Compatibele geheugenkaarten | SD |
| Grafisch | |
| Discreet grafische adapter model | Niet beschikbaar |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Interne-GPU-fabrikant | Intel |
| Aparte grafische adapter | Nee |
| Familie ingebouwde grafische adapter | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel Arc B390 |
| Audio | |
| Audiochip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Audiosysteem | Dolby Atmos |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 6 |
| Ingebouwde microfoon | Ja |
| Aantal microfoons | 2 |
| Camera | |
| Camera voorzijde | Ja |
| Resolutie camera voorzijde (numeriek) | 10 MP |
| Voorcamera HD-type | Ultra HD |
| Infrarood (IR) camera | Ja |
| Privacycamera | Ja |
| Netwerk | |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobiele netwerkverbinding | Nee |
| Soort antenne | 2x2 |
| WLAN-controller-model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Fabrikant van de WLAN-controller | Intel |
| Ethernet LAN | Nee |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Nee |
| WWAN | Niet ge‹nstalleerd |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type A | 1 |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| HDMI versie | 2.1 |
| Aantal Thunderbolt 4-poorten | 3 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| USB Type-C DisplayPort alternatieve modus | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB Sleep-and-Charge poorten | 1 |
| Prestatie | |
| Chipset moederbord | Intel SoC |
| Toetsenbord | |
| Aanwijsapparaat | Touchpad |
| Numeriek toetsenblok | Nee |
| Keyboard met achtergrondverlichting | Ja |
| Morsbestendig toetsenbord | Ja |
| Taal toetsenbord | Belgisch |
| Copilot-toets | Ja |
| Software | |
| Taal besturingssysteem | Duits, Nederlands, Engels, Frans, Italiaans |
| Microsoft Copilot | Ja |
| Inclusief besturingssysteem | Windows 11 Pro |
| Meegeleverde software | Lenovo AI Now + Intel Connectivity Performance Suite |
| Accu/Batterij | |
| Batterijtechnologie | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterijcapaciteit | 88 Wh |
| Snel opladen | Ja |
| Energie | |
| AC-adapter, vermogen | 100 W |
| AC-adapterfrequentie | 50 - 60 Hz |
| AC-adapter ingangsspanning | 100 - 240 V |
| USB Type-C-oplaadpoort | Ja |
| Vereist oplaadvermogen (min) | 15 W |
| Vereist oplaadvermogen (max) | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Beveiliging | |
| Vingerafdruklezer | Ja |
| Smart card-lezer | Nee |
| Windows Hello | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Wachtwoordbeveiliging | Ja |
| Password bescherming | Inschakelen, Supervisor, SSD |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 35 øC |
| Temperatuur bij opslag | 5 - 43 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 8 - 95 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 5 - 95 procent |
| Maximale verschepingshoogte | 3048 m |
| Certificaten | |
| Certificering | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified, generation 10 MIL-STD-810H military test passed Intel Evo Platform Eyesafe Certified 2.0 TšV Rheinland Eye Comfort Certification (5-star) |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 339,5 mm |
| Diepte | 228,5 mm |
| Hoogte (voorzijde) | 7,25 mm |
| Hoogte (achterzijde) | 7,65 mm |
| Gewicht | 1,5 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |