Barcode Label Printer Pc41e-d - Direct Thermal - 300dpi - USB Only - Black - No Power Cord
ITCurry #: M8818752 | Article #: PC41EDB010300-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
A One Stop Shop Printing Solution
Built on the robust Printer Edge™ platform, the PC41/2E-D printers operate within a unified and standardized hardware and software platform that streamlines setup, ensures exceptional print quality and a seamless process management.
Increased Productivity
With an intuitive and easy to use UI, the PC41/2E-D printers are designed for high performance through ease of deployment, use and troubleshooting. With reliable operation and enhanced connectivity, these printers are built to efficiently handle a variety of work environments.
High-Performance Printing
Equipped with high-performance printheads, the PC41/PC42E-D delivers fast, stable, and high-quality output. By utilizing direct thermal printing, these printers ensure that receipts and labels are produced with optimal clarity and speed.
Robust Range of Connectivity
The PC41/PC42E-D printer series offers multiple connectivity options to meet both basic and advanced operational needs.
Modern and Ergonomic Design
Available in black or white to blend seamlessly into both front-of-store and back-of-store environments. Both are designed with rounded edges that enhance durability, helping to withstand the rigors of daily use while maintaining a professional appearance.
Versatile Accessory Ecosystem
Equipped with newly upgraded main printer accessories and security to address multiple needs for the user and customer.
| Printsnelheid | |
| Printtechnologie | Direct thermisch/Thermische overdracht |
| Kleur | Nee |
| Maximale resolutie | 300 x 300 DPI |
| Aantal afdrukbare punten | 12 dot |
| Printsnelheid (metrisch) | 100 mm/sec |
| Maximale print breedte | 10,8 cm |
| Maximale print hoogte | 4,83 m |
| Papier | |
| Lint-wijdte | 11 cm |
| Lint-lente | 300 m |
| Maximale label breedte | 11,4 cm |
| Maximum roll diameter | 12,7 cm |
| Core diameter | 3,81 cm |
| Poorten & interfaces | |
| Connectiviteitstechnologie | Bedraad en draadloos |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wifi | Ja |
| Wi-Fi-standaarden | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.0 |
| USB-poort | Ja |
| Prestatie | |
| Paginabeschrijving talen | DP, DPL, EPL, XML, ZPL II |
| Intern geheugen | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Ingebouwde streepjescodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Datamatrix, EAN13, EAN8, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, Planet, POSTNET, Plessey, QR Code |
| Ondersteund beeldformaat | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Certificering | CE, C TUV US, FCC, IC, CB, EN 62368-1, IEC 62368-1, EMC |
| Design | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Ingebouwd display | Ja |
| Beeldscherm | LED |
| Soort bediening | Knoppen |
| Energie | |
| AC-ingangsspanning | 90 - 264 V |
| AC-adapter, uitgangsspanning | 24 V |
| AC-adapter, uitgangsstroom | 2,5 A |
| Type stroombron | AC |
| Eisen aan de omgeving | |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 80 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 40 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 60 øC |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 184 mm |
| Diepte | 222 mm |
| Hoogte | 174 mm |
| Gewicht | 1,5 kg |
| Overige specificaties | |
| Ondersteunde netwerkprotocollen | TCP/IP (TCP, UDP, M, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SMTP IPv4/IPv6 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |