Zx10g2-ex Rugged Tablet - 10.1in Wuxga Touch - Qualcomm Qcs6490 - 8GB Ram - 128GB Storage - Wifi/bt/gps/webcam - Android 15 - Atex
ITCurry #: T6696866 | Article #: Z8ANKXG85ABX-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Certified for hazardous locations, the ZX10-EX fully rugged tablet offers ATEX and IECEx Zone 2/22 certification for use in potentially explosive atmospheres.
RUGGED ANDROID VERSATILITY
The Getac ZX10-EX is an AI-ready fully-rugged tablet to feature the Android 15 operating system, a highly-capable workday solution that combines the intuitive operation, power efficiency, and world of apps you expect with Android with a slim versatile profile well-suited to video conferencing, remote guidance, information capture, and online paperwork.
FULL-SHIFT RELIABILITY
The ZX10-EX offers all-day performance with its standard full-shift battery life and optional higher-capacity batteries, allowing for seamless operations with dual hot-swappable batteries. Powered by the Qualcomm QCS6490 processor and featuring an integrated NPU, it efficiently handles AI applications, making it ideal for demanding tasks while minimizing power consumption.
BUILT FOR SEAMLESS COMMUNICATIONS
ZX10-EX’s dual SIM capabilities (one physical SIM + one eSIM) enable easy switching between different carrier networks, with optional 4G LTE or 5G Sub-6 with 4X4 MIMO delivering ultra-broadband cellular (WWAN) data transfer. Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.2 round out its short-range wireless capabilities, with optional dedicated GPS (L1/L5) available for precise geolocation even in remote locations.
SUPERB INTERACTIVE EXPERIENCE
The Getac 10” ZX10-EX enables superb video chat and remote guidance. The 8MP front and 16MP rear camera deliver excellent photos and video capture. Dual integrated microphones expertly filter out disruptive background noises like sirens and power tools. Meanwhile, the dual front speakers boost output volume, ensuring an outstanding interactive experience. Wi-Fi 6E and dual SIM design help keep you connected.
CONVENIENT VERSATILITY
ZX10-EX helps you do more in the field in less time. A touchscreen powered by Getac’s proprietary LumiBond technology offers a sunlight-readable experience with superior color, contrast, and clarity. Read and sign documents in the cold, the rain, or under bright sunlight, via bare finger, gloved finger, or active digitizer pen. The active digitizer pen ensures precise input without accidental palm or finger touch errors, ideal for accurate data entry and signatures in any weather. Capture data, identify objects, and track assets via the optional NFC and optional integrated industrial-grade barcode reader.
ENTERPRISE-GRADE MANAGEMENT
With ZX10-EX, IT administrators can save time through batch configuration of device and system settings across your deployment, including those for battery-charging, display, navigation, scanning, the quick settings panel, date and time, app update, and its four programmable buttons, via OEMConfig or Getac’s optional proprietary Getac Management software.
| Beeldscherm | |
| Beeldschermdiagonaal | 25,6 cm (10.1") |
| Resolutie | 1920 x 1200 Pixels |
| Soort paneel | TFT |
| Helderheid | 1000 cd/mý |
| Touch screen type | Capacitief |
| HD type | WUXGA |
| Processor | |
| Processorfabrikant | Qualcomm |
| Processormodel | QCS6490 |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Maximale turbofrequentie van processor | 2,7 GHz |
| Frequentie van processor | 1,9 GHz |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | |
| Neurale verwerkingseenheid (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU-prestaties tot | 13 TOPs |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 8 GB |
| Intern geheugentype | LPDDR5-SDRAM |
| Opslagmedia | |
| Interne opslagcapaciteit | 128 GB |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Ja |
| Compatibele geheugenkaarten | MicroSD (TransFlash) |
| Opslagmedia | UFS |
| Grafisch | |
| Grafische adapter-familie | Adreno |
| Grafische adapter | Adreno 643 |
| Audio | |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 2 |
| Aantal microfoons | 2 |
| Camera | |
| Type camera achterzijde | Enkele camera |
| Resolutie camera achterzijde (numeriek) | 16 MP |
| Camera voorzijde | Ja |
| Resolutie camera voorzijde (numeriek) | 8 MP |
| Netwerk | |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.2 |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN-controller-model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| Aantal poortenUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type C | 1 |
| USB Type-C DisplayPort alternatieve modus | Ja |
| Type aansluitplug | 3,5 mm |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| Design | |
| Soort apparaat | Mobiele tablet |
| Vormfactor | Slate |
| Kleur van het product | Zwart |
| Veiligheidsfunties | Bestand tegen trillingen, Valbestendig |
| Robuust ontwerp | Ja |
| Prestatie | |
| Militaire norm | MIL-STD-810H |
| Beveiliging | |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Software | |
| Platform | Android |
| Inclusief besturingssysteem | Android 15 |
| Accu/Batterij | |
| Batterijtechnologie | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Capaciteit van de accu/batterij | 4990 mAh |
| Accu/Batterij voltage | 3,88 V |
| Energie | |
| AC-adapter, vermogen | 65 W |
| AC-adapter ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-adapterfrequentie | 50/60 Hz |
| USB Type-C-oplaadpoort | Ja |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Duurzaamheid | |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP66 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 275 mm |
| Diepte | 204 mm |
| Hoogte | 20,1 mm |
| Gewicht | 1,05 kg |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | ATEX, IECEx |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -21 - 55 øC |
| Temperatuur bij opslag | -51 - 71 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 0 - 95 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 0 - 95 procent |
| Valbestendig | 1800 cm |