Freestanding Reference Furniture Rack - 19in (24U) - Ebony (RFR-2428GE)
ITCurry #: W3842959 | Article #: RFR-2428GE-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The RFR Reference Series combines our most elegant design and highest reliability. Engineered for professional integration, its wide body design and robust construction including bolt-through casters and internal steel bracing will stand up to years of use. Optimized for passive cooling, the RFR Series also accepts an energy-saving thermostatic cooling blower kit. Ships fully assembled.
| Features | |
| Rack capacity | 24U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 158.8 kg |
| Product colour | Ebony |
| Material | Steel, Wood |
| Frame type | Closed |
| Front door style | Glass door |
| Rack rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 693 mm |
| Depth | 718 mm |
| Height | 1243 mm |
| Inner width | 59.4 cm |
| Inner depth | 59.2 cm |
| Inner height | 106.7 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 77.1 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |