Freestanding Reference Furniture Rack - 19in (16U) - Cherry (RFR-1628E0)
ITCurry #: W3842949 | Article #: RFR-1628E0Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
1073.19
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The RFR Reference Series combines our most elegant design and highest reliability. Engineered for professional integration, its wide body design and robust construction including bolt-through casters and internal steel bracing will stand up to years of use. Optimized for passive cooling, the RFR Series also accepts an energy-saving thermostatic cooling blower kit. Ships fully assembled.
| Features | |
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 158.8 kg |
| Product colour | Cherry colour |
| Material | Steel, Wood |
| Frame type | Closed |
| Front door style | Glass door |
| Rack rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 483 mm |
| Depth | 718 mm |
| Height | 889 mm |
| Inner width | 52.4 cm |
| Inner depth | 59.2 cm |
| Inner height | 71.8 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 60.8 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Electronic Industries Alliance (EIA), Telecommunicatios Industry Association (TIA), UL |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}