Bundle / Reach Arm + Space Enclosure for Galaxy Tab A7 Lite 8.7in - Black
ITCurry #: T3213514 | Article #: 660REACH870GA7SB-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Space Galaxy Tab Enclosure features rounded edges and open corners for improved ventilation and allows for limited access to buttons and inputs. As with all our Galaxy Tab and tablet lock devices, the tablet can be continuously charged while in the enclosure and have peripheral cables plugged in while mounted.
Our Reach Articulating Arm stand can be securely clamped on a desk or counter-top or to a wall (with an additional bracket) for use as ergonomic desk companion. Allow your work space to “Reach new heights” with the Reach Galaxy Articulating desk mount. Tilt, swivel, extend and retract your Galaxy with a smooth gliding motion that can be easily adjusted to your liking.
As well as mounting with clamp, Reach Arm can be fixed onto a table by bolting or using the existing wire pass-through hole
| Features | |
| Product colour | Black, Silver |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Material | Aluminium |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 Lite 8.7" (2021) SM-T225, SM-T220 |
| Tilt angle range | -30 - 75ø |
| Angle of rotation | 360ø |
| Swivel angle | 90ø |
| Lock type | Key |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 267.5 mm |
| Depth | 25.5 mm |
| Height | 167 mm |
| Stand width | 11.2 cm |
| Stand depth | 65.5 cm |
| Stand height | 51.5 cm |
| Packaging content | |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |