Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
13.50
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
One of dongle is magnetic and removable : it can stay in the device (smartphone, tablet…) to connect easily and quickly thanks to the magnetic action. It also reduces bad contact and wear on your charging port. It is designed to withstand daily wear and tear: its braided nylon sheath provides solid protection when folded.
| Features | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Magnetic connector | Yes |
| Cable jacket material | Nylon |
| Cable jacket type | Braided |
| Maximum data transfer rate | 480 Gbit/s |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 34 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}