Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
78.12
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
With 100W of power, this multifunctional station combines advanced technology and compact design to meet all your connectivity needs.
With 12 versatile ports (USB-C, USB-A, HDMI, RJ45, Audio, SD, Micro SD), it offers an all-in-one solution for connecting, charging and syncing your devices with ease one solution for connecting, charging and syncing your devices with ease.
Whether you're in the office or on the move, this docking station guarantees speed, reliability and performance.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB cable length | 0.24 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 104 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}