-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Energia 100W wall charger is the perfect solution for powering your laptop, tablet, or smartphone. With its integrated 1.8m USB-C cable, it offers maximum convenience and eliminates the need to carry extra cables.
Equipped with Power Delivery (PD) and PPS technology, it automatically adjusts the output to each device, ensuring fast, optimized, and safe charging, while helping extend your battery’s lifespan.
Thanks to its GaN (Gallium Nitride) design, this charger is more compact, lighter (only 162 g), and more energy-efficient than traditional models, without compromising performance.
Fully compatible with all European outlets (types C/E/F), it’s a versatile and reliable charger you can use both at home and on the go.
| Features | |
| Purpose | Universal |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Output power | 100 W |
| Power plug type | Type C |
| Detachable power connectors | No |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Brand compatibility | Any brand |
| Performance | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Design | |
| Detachable cable | No |
| Product colour | Black |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Width | 100 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 262 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |