Surface Laptop For Business (1st Edition) - 13in Touchscreen - Core Ultra 5 - 16GB Ram - 256GB SSD - Win11 Pro - Platinum - Qwertzu Swiss-lux
ITCurry #: 3696S435 | Article #: EP2-68721-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The most portable Surface Laptop
The most portable Surface Laptop delivers built-in AI experiences and impressive performance powered by Intel® Core™ Ultra Series 3 processors. With a vibrant 13-inch touchscreen and up to 22 hours of battery life, you can focus on getting more done from anywhere, and do so with industry-leading Microsoft chip-to-cloud security for peace of mind.
Power through tasks with Intel®
Intel® Core™ Ultra Series 3 processors deliver incredible performance to help you tackle whatever the day throws your way.
Ultra light and ultra durable
Take your thin, lightweight device on the go, with a design that’s been tested for durability.
Unplug with up to 22 hours of battery
Long-lasting battery life powers your busiest days, plus recharge in a snap with fast charging supported via USB-C
Fast, reliable wireless connections
Enhance productivity with lightning-fast speeds, ultra-low latency and stable, secure connections with WiFi 7 and Bluetooth® Core 5.4
Dock to create a full workstation
13-inch Surface Laptop for Business supports up to two external displays.6 Quickly transfer files and dock with two USB-C® ports and connect to additional accessories with the USB-A and 3.5 mm audio jack.
Accelerate AI experiences
Enable Copilot+ PC AI experiences on your device with the Intel® AI Boost NPU with 50 TOPS.
See better in virtually any lighting
Integrated anti-reflective display reduces screen reflections by up to 50%, for better viewing in bright-light conditions.
A display designed for viewing comfort
The display has been tested to be flicker-free and reduce blue light exposure, which can help reduce eye strain.
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Platinum |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Business |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| Display diagonal | 33 cm (13") |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology marketing name | PixelSense |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Display brightness | 500 cd/mý |
| Pixel density | 178 ppi |
| RGB colour space | sRGB |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel© CoreT Ultra (Series 3) |
| Processor model | 325 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1600 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 40 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel© Graphics |
| On-board graphics card model | Intel© Graphics |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speakers manufacturer | OmniSonic |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | QWERTZU |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14 h |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 40 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 60 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Certificates | |
| Wi-Fi certified | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285.6 mm |
| Depth | 214.1 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |