Surface Laptop 8th Edition - 13.8in Touchscreen - Core Ultra 5 - 16GB Ram - 256GB SSD - Win11 Pro - Black - Qwerty Intl - Intel Graphics
ITCurry #: 3696S402 | Article #: EP2-47598-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Powerful performance built for AI-accelerated productivity
Intel® Core™ Ultra Series 3 processors deliver the performance you need to handle demanding workloads and get more done – securely and intelligently. No matter where the job takes you, stay productive all day with up to 23 hours of battery.
Multitask like a pro with Intel®
Intel® Core™ Ultra Series 3 processors provide smooth and exceptionally fast performance to handle demanding apps and challenging creative workflows.
Unplug with up to 23 hours of battery
All-day battery life makes it easier to work from anywhere, then recharge in a snap with fast charging, supported via Surface Connect or USB-C®.
Reduce lag with more RAM and storage
With up to 64 GB of memory and 1 TB of storage, experience lightning-fast load times and read and write speeds. A removable solid-state drive helps support data retention.
Take on AI tasks effortlessly
The built-in Neural Processing Unit (NPU) supports the processing of AI workloads locally, offloading work from the CPU for faster performance and improved efficiency to help you save time on work.
Dock to create a full desktop setup
Extend your setup and enable split-screen workflows—Surface Laptop for Business supports up to three 4K external monitors at 60Hz with compatible docks or through daisy chain.
Stay connected with ultra-fast Wi-Fi & Bluetooth®
Wi-Fi 7 and Bluetooth® Core 5.4 provide the fastest wireless connectivity for ultra-reliable connections. Enjoy smooth calls and seamless pairing with accessories.
A sleek and portable 13.8-inch display
Work from anywhere with a lightweight device outfitted with an optional privacy screen that works with the press of a button to narrow your viewing angles and protect the sensitive information on your screen from prying eyes.
Incredible image quality
Enjoy true-to-life visuals on a touchscreen featuring adaptive colour and adaptive contrast for truer, more consistent viewing.9
Smoother scrolling
A silky-smooth 120Hz refresh rate keeps you in your flow when scrolling websites.
Clarity in bright lighting
HDR and 600 nits of brightness help you see better in a variety of lighting environments, even outdoors.
Control and comfort you can feel
Every click, drag and snap has its own tactile response with Surface’s new precision haptics on the touchpad, for responsive feedback you can feel. It’s designed to give you more control with every gesture and click, paired with the backlit keyboard built for quiet and comfortable typing.
Enhanced video calling
The 1080p HD Surface Studio Camera captures polished video and is enhanced by AI-powered Windows Studio Effects to automatically adjust lighting and sound, so you always look and sound great.
Designed with a Zero Trust mindset
Security is built into your device’s hardware, firmware, and software layers to help reduce risk and streamline remediation.
Out-of-the-box protections
Surface Laptop for Business is a Secured-core PC with Windows 11 Pro, designed to help keep you protected against new and evolving threats with key recommended Windows security features on by default.
Sign in without a password
Windows Hello facial recognition, passkeys and optional smart card reader (available on 15-inch models) provide strong, password-less authentication which helps to protect user credentials and supports secure access to data.
Built for security above all else
Surface devices are secure by design, secure by default, and secure in operation-built to support your business’s compliance objectives and deliver trusted security from chip to cloud.
Interact with Copilot your way
Type, touch, or use the dedicated key to speak and get things done with Copilot. Go hands-free and get real-time help with Copilot Voice and Dual Studio Mics with voice focus. Dolby Atmos® Omnisonic® speakers ensure conversations feel natural with crystal-clear sound.
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Business |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| Display diagonal | 35 cm (13.8") |
| Display resolution | 2304 x 1536 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology marketing name | PixelSense Flow |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Display glass type | Corning Glass |
| Display brightness | 600 cd/mý |
| Maximum display brightness (HDR) | 600 cd/mý |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 600 cd/mý |
| Pixel density | 201 ppi |
| RGB colour space | sRGB |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision IQ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel© CoreT Ultra (Series 3) |
| Processor model | 335 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1600 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 40 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel© Graphics |
| On-board graphics card model | Intel© Graphics |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speakers manufacturer | OmniSonic |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Charging port type | Surface Connect |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 23 h |
| Continuous video playback time | 23 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14.5 h |
| Power | |
| AC adapter power | 39 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Certificates | |
| Wi-Fi certified | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 301 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |