Zone Wireless 2 ES - Stereo Headset - Over-the-head - Graphite
ITCurry #: 31908808 | Article #: 981-001503-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Stay focused with Zone Wireless 2 ES. Adaptive hybrid active noise cancellation (ANC) minimizes distractions in any environment. Large 40 mm speakers optimize calls, music, and ANC, while noise-canceling mics ensure you’re heard.
Focused work, anywhere
Stay focused with Zone Wireless 2 ES. Adaptive hybrid ANC and noise-canceling microphones bring serenity to your workday by blocking distracting sounds like home appliances and kids playing.
Tune out distractions
Adaptive hybrid ANC* intelligently adapts to your surroundings, reducing distracting sounds in real time to block noise when you need to focus.
*Enable Adaptive ANC mode in Logi Tune. ANC modes are customizable on Logi Tune app.
Let your voice be heard
Make your calls with confidence in any busy location, knowing that those you’re talking to can hear you clearly thanks to intelligent noise-canceling mics.
Sound that moves you
Custom-designed, 40 mm speaker drivers deliver immersive audio for clearer calls, responsive ANC, and bumping bass on your favorite tracks.
Switch easily between devices
Connect the headset to two different devices — like your smartphone and laptop — and switch seamlessly between work and play.
Comfort is the name of the game
Inspired by our gaming headsets, we engineered Zone Wireless 2 ES with a headset strap design that distributes weight evenly for maximum comfort. So go ahead. Wear it all day if you feel like it.
Personalize to fit you
Don’t settle for just any headset. Zone Wireless 2 ES is adjustable to fit you. Plus, a 270° rotatable mic boom and distinctively designed buttons make it as intuitive as it is comfortable.
Replaceable parts, longer life
Extend the life of your headset with ease. To keep it like new, swap earpads and headset strap* with no tools needed. Zone Wireless 2 ES also features an optimized charging option, enabled with Logi Tune, effectively extending the battery lifespan.
*Spare parts may not be available in all areas. Battery life may vary based on user and computing conditions.
Made with recycled materials
We’re taking steps to reduce the carbon footprint of our products. Zone Wireless 2 ES features a minimum of 50% post-consumer recycled plastic*, 100% recycled rare earth metal in magnets, 100% recycled cobalt in battery materials, and 100% recycled plastic in travel bag fabric.
*Excludes plastics in printed wiring assembly, cables, speaker, and packaging.
Tailor your experience
Personalize your music and meeting experience with Logi Tune on desktop and mobile devices. Adjust ANC levels for focus, and use Equalizer to bring audio tracks to life when working or relaxing.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Graphite |
| Operating keys | Mute, Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 1.5 m |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 8000 Hz |
| Wireless range (line of sight) | 50 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 36 O |
| Headphone sensitivity | 97 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Transparency mode | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Hybrid noise-canceling | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 25 h |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 48 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Charging source | USB |
| Talk time (ANC on) | 25 h |
| Talk time (ANC off) | 48 h |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Music player | |
| Audio formats supported | AAC, SBC |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC), Post-Consumer Recycled Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 183.6 mm |
| Depth | 73 mm |
| Height | 185.2 mm |
| Weight | 212 g |
| Packaging data | |
| Package width | 227 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 61.5 mm |
| Package weight | 505 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Receiver included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Pouch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| aptX technology | Yes |
| Equalizer | Yes |
| User guide | Yes |
| Minimum system requirements | Required: Bluetooth - Windows - macOS - ChromeOS - iOS - iPadOS - Android |
| Packaging content | Wireless headset USB-C receiver USB-A adapter (Only use the USB-A adapter with the provided headset) USB-C charging cable Travel bag User documentation |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |