Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
98.07
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
MX Master 4 for Business, our flagship mouse for business professionals, combines premium design with advanced features and enhanced connectivity. Highlights include an 8K DPI Darkfield laser sensor, Quiet Click technology, MagSpeed scrolling, a new Actions Ring(4), and haptic feedback to empower productivity. The advanced radio chip, optimized antenna placement, and Logi Bolt USB-C receiver provide 2x more powerful connectivity(1) to improve performance in congested wireless environments. From its ergonomic silhouette made for better hand support, to its side scroll wheel that responds naturally to thumb movement, MX Master 4 is thoughtfully designed to provide a comfortable user experience.
| Mouse | |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 8 |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Silent click | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 650 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.4 mm |
| Depth | 128.2 mm |
| Height | 50.8 mm |
| Weight | 150 g |
| Receiver width | 1.28 cm |
| Receiver depth | 1.41 cm |
| Receiver height | 7 mm |
| Receiver weight | 0.97 g |
| Battery weight | 15 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 220 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 54% |
| Other features | |
| Minimum system requirements | System Requirements Required: USB-C port or Bluetooth Low Energy |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer | 128 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 27104 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 55552 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}