Toner Cartridge - 6k Pages - Black For C544/ X544 (0c544x1kg)
ITCurry #: 08628512 | Article #: C544X1KG-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Lexmark Return Program Cartridges
Lexmark Return Program Cartridges are sold at a discount versus the prices of regular cartridges in exchange for the customer’s agreement to use the cartridge only once and return it only to Lexmark for remanufacturing or recycling. Regular cartridges without this license/agreement sold at regular prices are also available. Regular cartridges are also recyclable at no cost through Lexmark Cartridge Collection Program.
| Features | |
| Compatibility | C544 & X544 |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 101 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 141 x 102.1 x 101.1 mm (5.55 x 4.02 x 3.98") |
| Package weight (imperial) | 0.331 kg (0.73 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 0.33 g |
| Other features | |
| Colour | No |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Gross weight (outer carton) | 8.65 kg (19.1 lbs) |
| Gross weight of outer carton | 8.67 kg |
| Quantity outer carton | 24 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1230 mm |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 569 x 319 x 223 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1230.1 mm (48 x 40 x 48.4") |
| Pallet weight (imperial) | 275.5 kg (607.4 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Pallet gross weight | 300.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 174 kg |