V15 G6 ARP - 14in - Ryzen 5 150 - 16GB Ram - 512GB SSD - Win11 Pro - 2Y Depot - Azerty Belgian
ITCurry #: M852XQ94 | Article #: 83V4004KMB-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
PORTABLE POWER
Affordable, Reliable & Business-Smart
The Lenovo V15 Gen 6 (15? Intel) laptop is purpose-built for hybrid professionals who demand productivity on the go. The laptop’s sleek, lightweight design ensures effortless portability, while the Intel® N-Series processor delivers reliable performance for everyday tasks.
RESPONSIVE PERFORMANCE
Streamline Your Day — Effortlessly
The Lenovo V15 Gen 6 helps you get more done with Intel® N-Series processors and robust memory to boost productivity and multitasking. Effortlessly handle multiple applications and large files, while fast storage ensures quick data access. Plus, a dedicated Copilot key gives you instant access to your AI assistant, helping you work smarter and faster.
ALWAYS-ON BUSINESS SECURITY
Strong Privacy & Protection
The Lenovo V15 Gen 6 prioritizes your data and privacy without compromising performance. An optional discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts sensitive information, while the webcam privacy shutter ensures you're in control of your privacy when not on calls. Plus, the Kensington Nano Security Slot™ provides an extra layer of protection wherever you work.
BUILT FOR FLEXIBLE WORKSPACES
Connectivity That Keeps Up with Your Day
Effortlessly share files and transfer data on the Lenovo V15 Gen 6 with versatile connectivity options, including USB-C®, USB-A, and HDMI® ports. Enjoy seamless device compatibility, ensuring you stay connected to all your essentials with ease.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Specifications may vary depending upon region / model.
| Design | |
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/mý |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD RyzenT 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor model | 150 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.55 GHz |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 3 MB |
| Processor base power | 45 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 660M |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | Belgian |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | English, French, German, Dutch, Italian |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Battery life (max) | 7.28 h |
| Continuous video playback time | 11.65 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ErP Lot 6/26 TCO Certified, generation 10 MIL-STD-810H TšV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |