-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
In workplaces where data security is non-negotiable, the Lenovo USB-A Wired Smartcard Keyboard 5000 is your best choice on trusted authentication. Its integrated Smartcard reader meets industry security standards and works with most mainstream Smartcards. The keyboard is built for durability, from repeated Smartcard insertion to key longevity. With a full-size layout, convenient function hotkeys, and Copilot key, productivity comes naturally. Stronger security, smarter workflows, and a clean, modern desk experience - all in one purpose-built keyboard.
| Keyboard | |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Plunger key switch |
| Keyboard language | US English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 112 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Windows keys | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Key pitch | 1.91 cm |
| Angle adjustment (min) | 5ø |
| Angle adjustment (max) | 8ø |
| Certification | CB, cTUVus, CE EMC, FCC, BSMI, IC, NOM, RCM |
| Design | |
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Island-style keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 2 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 100 mA |
| Operating voltage | 5 V |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.54 x 141.59 x 28.12 mm |
| Keyboard weight | 498 g |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Packaging data | |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 710 g |
| Package type | Box |
| Recycling data | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |