ThinkPad X9-15p Gen 1 - 15.3in - Core Ultra X7 358H - 32GB Ram - 1TB - Win11 Pro - Qwerty US/Int''l
ITCurry #: M852XM54 | Article #: 21VV004LMH-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
ON-DEVICE AI FOR SMARTER EXPERIENCE
Boost Productivity With an AI-Fueled Laptop
Powered by the AI-driven Intel® Core™ Ultra Series 3 processor, this Copilot+ X9 15p integrates advanced AI to improve task management, automate routine processes, and personalize insights. It learns your preferences and seamlessly supports everything from creating documents to drafting communications. Stay ahead securely in fast-paced work environments.
PURPOSE-BUILT TO PERFORM
Style Outside, Power Inside
When it comes to subtle eloquence, the ThinkPad X9 15p speaks volumes without saying a word. A sleek metal chassis comprised of 50% recycled aluminum in a Thunder Grey finish adds to the premium build. Yet this powerhouse delivers seriously high performance with Intel® Core™ Ultra Series 3 processors and advanced Intel® Arc™ graphics.
LENOVO AURA EDITION
Imagined with Intel®
Lenovo and Intel® have long joined forces to engineer the best laptops in the industry. Our years of deep collaboration now culminate in bold new software solutions that elevate your day-to-day experience. The best products. The best experiences. Lenovo Aura Edition.
ELIMINATE BATTERY ANXIETY
Big Battery. Compact Charger. All-Day Productivity.
With a large battery as standard, the ThinkPad X9 15p delivers the power needed to keep you productive. Work through meetings, travel, and intensive tasks without reaching for the charger. But when you do need juice, the compact GaN charger is energy efficient and charges up to four times faster than a conventional AC adapter.
ON-DEVICE AI EVEN WORKS OFFLINE
Your Smartest Work Partner Just Got Smarter
Built with on-device AI at its core, the ThinkPad X9 15p Aura Edition laptop combines business intelligence and Copilot+ PC experiences on Windows 11. From optimizing system performance to enabling smarter meetings, insights, and actions, AI works securely and efficiently, even when offline.
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 38.9 cm (15.3") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 1100 cd/mý |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/mý |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, DisplayHDR True Black 1000 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra X7 |
| Processor generation | Intel© CoreT Ultra (Series 3) |
| Processor model | 358H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| GPU performance up to | 122 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 9600 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc B390 |
| Audio | |
| Audio chip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 10 MP |
| Front camera HD type | Ultra HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 3 |
| Intel© Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | German, Dutch, English, French, Italian |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Lenovo AI Now + Intel Connectivity Performance Suite |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 88 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | No |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified, generation 10 MIL-STD-810H military test passed Intel Evo Platform Eyesafe Certified 2.0 TšV Rheinland Eye Comfort Certification (5-star) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 339.5 mm |
| Depth | 228.5 mm |
| Height (front) | 7.25 mm |
| Height (rear) | 7.65 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |