ThinkCentre neo 55q Gen 6 - Ryzen 5 220 - 16GB Ram - 512GB SSD - Win11 Pro
ITCurry #: M852XP99 | Article #: 13GN001HND-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
ROBUST AI-BASED DESKTOP
Tiny PC, Mighty Performance
The Lenovo ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny runs on AMD Ryzen™ 7 AI 200 Series processors, offering a reliable performance for computing. It offers entry-level AI experiences for workload optimization and peak efficiency. Compact, versatile, and powerful, it fits into any workspace, making it an ideal choice for modern business needs.
AI-DRIVEN EFFICIENCY
Your Productivity Partner in Every Space
The ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny is equipped with AI capabilities to streamline your daily tasks. Its smart features include document automation for scanning and summarizing, as well as efficient email management and scheduling. Built with advanced security and swift responsiveness, this PC ensures fast multitasking and amplified productivity.
SECURITY YOU CAN COUNT ON
Your Data, Protected at Every Level
Empower your business with ThinkShield’s hardware and software security solutions. Discrete Trusted Platform Module (dTPM) offers data encryption while the AMD Pluton solution enhances data integrity. Plus, ThinkCentre Customization provides end-to-end protection and remote manageability, safeguarding your data and ensuring secure accessibility.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Specifications may vary depending upon region / model.
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD RyzenT 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor model | 220 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| L2 cache | 6 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Raven black |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Number of speakers | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Weight | 890 g |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | No |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 3/7 GREENGUARD RoHS / WEEE / REACH |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |